pks Kertépítő bt

Szolgáltatások



Fa kivágás ugrás a lap tetejére

Kivágás után szükség esetén új fák pótlását ültetését is vállaljuk.

A fakivágás költsége a helyszíntől, veszélyességi helyzettől és a fa vastagságától függ. (Árak csak személyes megtekintés után tudunk mondani)

Avar takarítás

Fűnyírás

Hóeltakarítás

Kertépítés ugrás a lap tetejére

A terv készítése során a kerttulajdonos igényei mellett figyelembe vesszük a helyi adottságokat, az egységes stílust, és a könnyű fenntarthatóságot. Gondosan válogatott, egészséges növényeket ültetünk a növénytípusnak megfelelő ültetőföld-keverék használatával. Munkáinkra teljes körű garanciát vállalunk. A kész kerttel nem hagyjuk magára a Megrendelőt, igény szerint a későbbiekben is szaktanácsot adunk, vagy elvégezzük a kert fenntartási feladatokat is.

Füvesítés

A pázsit: rendszeresen rövidre nyírt, gondosan ápolt, tömött szőnyegszerű, amelye kizárólag aprószálú, finomlevelű pázsitfüvek alkotnak.

A gyep: kevésbé finomlevelű lazább levélzetű füvekből áll, ritkábban nyírjuk, nem képviseli azt az esztétikai értéket, mint a pázsit. Fenntartása jóval olcsóbb.

Rendeltetésük szerint is számos típust különböztetünk meg:

Díszpázsit: elsősorban esztétikai, díszítési célokat szolgál, minimális mechanikai igénybevétellel.

Pázsit: bizonyos mértékű tiprást is elviselő valamivel kisebb ápolási igényű zöldfelületek. Sportpázsitok és sportgyepek: rendeltetésük szerint különbözőek, (golf, tenisz, futball, lóverseny) de mindegyik nagy igénybevétel elviselésére alkalmas.

Egyéb gyepek: különböző rendeltetési célra létesített gyepes területek (töltések, rézsűk gyepesítése, közutak menti füvesítés, talajvédelmi és rekultivációs gyepek stb)

Fűmagkeverék választás

A termőhelyi adottságok,(talaj minősége, fény- és nedvességviszonyok, ill. öntözési lehetőség) a pázsithasználat módja és gondozási igénye alapján ajánlott kiválasztani a megfelelő keveréket.

A kereskedések a fűmagkeverékek széles választékát kínálják. (Nem biztos, hogy a legszebb csomagolás tartalmazza a legjobb minőséget)

A pázsit és gyepkeverékekben leggyakrabban felhasznált fűfajok:

Angolperje (Lolium perenne)

Évelő, sötétzölden fénylő, jól bokrosodó zárt gyep képzésére alkalmas fűmag . Kelése, kezdeti fejlődése gyors.(A leggyorsabban csírázó faj) megfelelő arányban jól társul más fajokkal. Tömött, taposást álló, strapabíró pázsitot képez. Szárazságra és fagyra érzékeny.

Réti perje ( Poa pratensis)

Évelő, elterjedt aljfű. A réti perje fűmag finom szálú tömött állományok telepítésére különösen alkalmas. Kelése, kezdeti fejlődése lassú, telepítése nagy gondosságot igényel.

Vörös csenkesz (Festuca rubra)

Évelő, sötétzöld tarackos aljfű, de bokros típusú változata is használatos. Nagy alkalmazkodóképességű fontos gyepalkotó. Szárazság és fagytűrése jó Társulás készsége igen jó.

Nádképű csenkesz (Festuca arundinacea)

Évelő, tömött, messzire kúszó tövű fű. Kitűnően bírja a taposást és a szárazságot. Nagy terhelésnek kitett területek és a szárazságtűrő fűmagkeverékek jelentős összetevője.

Felemás levelű csenkesz (Festuca heterophylla)

Évelő, sok és finom levelű, bokros fű. Talajban nem válogatós. A felemás levelű csenkesz fűmag árnyékos helyre, egymagában is vethető. Árnyéktűrő fűmagkeverékek komponense.

Cérnatippan (Agrostis capillaris)

Évelő, sűrű, tömött gyepet alkotó hosszú élettartamú fű. Talajban nem válogatós, de a nedves körülményeket jobban szereti. A Pázsit fűmagkeverék és a Golf keverék egyik alkotóeleme.

Gyeptelepítés ideje:

A fűmag tulajdonképpen a fagyok beálltáig, egész évben vethető, még a forró nyári napokon is, ha megfelelően tudjuk öntözni.

Az optimális vetési idő, ill. az öntözés nélküli területek vetésének ideje:

Tavasszal, március- áprilisban. Ekkor még jelentős a téli, tavaszi csapadéktól a talaj nedvességtartalma és a hőmérséklet is megfelelő lehet a fűmag csírázáshoz. Hátránya, hogy gyors felmelegedés esetén bekövetkező szárazság, a talaj cserepesedését okozhatja és ez a csírázó fűmagot megtizedelheti és kedvezőtlen lehet a gyökérváltásra is. (Gyökérváltás a kelés utáni 6.-8. hét) A vetéselőtti gyomirtás elmaradása esetén nagy a gyomkonkurencia is.

Nyári-őszi telepítés (augusztus-szeptember) előnye, hogy a gyomosodás mértéke kisebb és a tavaszra már megerősödő pázsit elnyomja a gyomokat. Gyökérváltás idejére a harmatképződés miatt kisebb a ritkulás. Hátránya, hogy szárazság esetén nehezebb a talaj előkészítés és a kelés is elhúzódhat.

Tél alá vetés novemberben a fagyok beállta előtt történik. Ekkor a talaj hőmérséklete már alacsony, így a fűmag már nem csírázik, csak tavasszal. Előnye, hogy korán, az első melegekkel elindul a fűmag kelése és így a gyomkonkurencia is kisebb.

A fűmag magágy készítése

A talaj előkészítés szakszerű elvégzése a szép gyep, ill. pázsit alapvető feltétele. A cél egy megfelelően aprómorzsás szerkezetű, kellő tömörségű és tápanyagtartalmú talaj kialakítása.

Gondoskodni kell arról, hogy a lehető legjobb feltételek között induljanak meg a pázsitfüvek életfolyamatai. Fontos a talaj kellő mélységben történő fellazítása,(legalább egy ásónyomnyi) hogy megfelelő mennyiségű vizet tudjon felvenni és tárolni.

A talajlazítással - végezhetjük ásóval, rotációs kapával, talajmaróval- egy időben dolgozzunk a talajba 5-7 kg/m2 komposztált vagy szárított szerves trágyát, ami nem csak tápanyag feltöltésre szolgál, de a talaj szerkezetét, vízmegtartó képességit is javítja. A kötött talajok lazítására alkalmas még a homok és a balti tőzeg is.

Alaptrágyaként használhatunk összetett gyeptrágyát is,( MULTIGREEN START 20-24-9 ) 2-3 dkg/m2 mennyiségben. A nitrogén segíti a talajban lévő szerves anyagok lebontását és a fű megerősödését, a foszfor pedig a gyökér képződését.

A lazítás után szabadítsuk meg a talajt a kövektől, gyökerektől és egyéb nem odavaló dolgoktól, majd végezzük el a finom tereprendezést gereblyével, simítóval.

A gyomok hamarosan kikelnek ( szárazság esetén öntözéssel elősegíthetjük) és mikor elérik a 10-15 cm körüli magasságot, glifozat hatóanyagú ( Total, Fozat, Glialka stb) gyomirtóval szélcsendes időben kezeljük a területet, és 2-3 hét eltelte után az elszáradt gyomnövényeket eltávolítjuk.

Ezt követi az aprómorzsás magágy készítése. A talaj tömörsége megfelelő, ha csak a cipőnk sarka süpped bele.

A talaj előkészítés során érdemes még elvégezni a vakond elleni védelmet. Sok bosszúságtól és extra munkától véd a VAKONDHÁLÓ, amit a talaj felszíne alá 8-10 cm-re terítsünk 20-25 cm-es átfedéssel.

A fűmag vetése

Alapvető követelmény az egyenletes vetés. Végezhetjük kézzel, de gyakorlat hiányában nem garantált, hogy egyenletes lesz. Ezért célszerűbb géppel vetni, amit később a GYEPTRÁGYA kijuttatására is használhatunk. Mindkét esetben érdemes próbavetést végezni.

Vetőmagszükséglet 30 - 60.000 db/ m2 ami kb. 3-6dkg/m2 felel meg, a fűmagkeverék összetételétől függően.

A fűmagot csak 0,5 -1.5 cm mélyen dolgozzuk a talajba, mert a csírázásához fényre is szüksége van. Ez történhet szöges hengerrel vagy gereblyével is, ami után sima hengerrel tömörítsük a talajt.

Öntözést a vetés után naponta kétszer, permetszerűen végezzük, hogy a fűmagot ne mosassuk ki. A csírázáshoz és a keléshez a felső 10-15 cm-es talajréteg nedvessége feltétlenül kívánatos, hogy a csírázó fűmag ki ne száradjon. Csírázási idő, fűfaj és talajhőmérséklettől függően 1-3 hét. El kell kerülni a talaj felületének cserepesedését is.

Kezdetben lassan nő a fű, mert ebben az időszakban csak a tartaléktápanyaga, és kevés klorofill áll rendelkezésére. A pázsittelepítés kritikus fázisa a kelés utáni 6-8. hét, amikor a gyökérváltás történik, csíragyökérről bojtos gyökérzetre vált. Ebben az időszakban optimális feltételeket kell teremteni a növény számára, mert a levélzetéhez viszonyítva nincs elég gyökere.

Az első nyírást 10 cm magasság körül éles fűnyíróval végezzük, a tarló magassága 5-6 cm legyen, hogy elegendő levélfelület maradjon a növény fejlődéséhez.

Gyepszőnyeg lerakása

Támfalépítés

Sziklakertek, tipegők

Sziklakertjeink kizárólag természetes kövekből készülnek. Ezek gazdaságosabbak és sokkal mutatósabbak a mesterséges anyagoknál, ugyanakkor teljesen egyedi kivitelezést tesznek lehetővé. Sziklakert építésnél a legfontosabb vezérlőelvünk a teljes harmónia megteremtése

Kerti szegély építése

Nagyon elterjedt és kedvelt határoló elem a növények és a fű között a faszegély. Mivel anyagköltsége és telepítése olcsó, így mindenki ajánlja és telepíti. Problémája csak két - három év múlva jelentkezik amikor a fa öregszik és korhad.

A térkőből és terméskövekből készült, tetszőleges íveket követő szegélyek nem csupán a kert dísze, hanem megkönnyítik a kertfenntartását is. Ezzel a megoldással rendben tartott kert benyomását kölcsönzi a kertnek, leegyszerűsíti a fűnyírást és a szegélyvágást.

Esztétikusan elválasztja a gyepet a kert többi részétől, megakadályozza, hogy a kavics a mulcs belefolyjon a fűbe

Kerti grillező telepítése

Fenyőkéreg takarás mulcs

A színes kerti talajtakaró, ismertebb nevén mulcs.

A Bio Life színes fadekor 100%-ban tiszta, kéregtelenített fenyő, nyár, gyertyán, bükk, tölgy, és egyéb fa fajtákból készített, ökológiai szempontból megfelelő föld festékkel színezett természetes talajtakaró. Egyedi technológiával gyártott színes fadekor időjárásálló, tartós festékkel történő színezés révén nagyon mutatós, és kreatív alkotási lehetőségeket kínál Önnek kertjének tartós ápolásához és megszépítéséhez

A Bio Life színes fadekor természetes módon elnyomja akellemetlen gyomnövény-gyökereket és megvédi a talajt az eltömődéstől.Hosszantartó szárazság esetén is kedvezőbb élettani körülmények között tartja a talaj vízháztartását, megvédi a kiszáradástól és az eróziótól.A színes fadekor növénnyel beültetett kertek, fa és bokorágyások üresen maradt felületek, takarásához alkalmas. Vörös, sárga, kék, narancssárga, barna, színárnyalatban kapható

Kertfenntartás ugrás a lap tetejére

A fenntartás egy szépen kialakított kertnél elengedhetetlen. Az új kertnél is nagyon fontos a folyamatos, rendszeres gondozás, mert ápolás, öntözés nélkül leépül. Növényeink, gyepünk üdeségét csak rendszeres, szakszerű fenntartással tudjuk biztosítani és így kertünk egész évben örömöt fog okozni. Árajánlatunk tartalmazza a szükséges növényvédőszereket, a tavaszi és őszi tápanyagutánpótlást, valamint a kertben keletkező hulladék elszállítását.

Gyepszellőztetés

Miért fontos a gyepszellőztetés?

Mint, ahogy neve is mutatja, keletkezik egy olyan réteg a talajon, ami nem engedi megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jutni pázsitunkat. A felszín feletti részen a csapadéktól, a hó terheléstől a lenyírt fű ott maradt szálaitól, a felszín alatt pedig az elhalt fűgyökerek miatt kialakul ki gyepfilc réteg. A felszín feletti filcréteg elzárja az oxigént a talajtól, nem engedi bejutni a talajba a nedvességet , így a gyep sárgulni kezd. A folyamatos füvön járkálás miatt a talaj tömörödését okozzuk, ezzel is gátolva az állandó víz és levegőgazdálkodást.

Ezen külső és természetes behatások miatt, rendszeresen alkalmaznunk kell a gyepszellőztetés eljárást és a talajlazítást. A gyepszellőztetés fő célja, hogy a talaj felső rétegét meglazítsuk, ez által könnyebben, gyorsabban, egyéb veszteségek nélkül jut el a növény gyökereihez a víz és a tápanyag. A fás, árnyékos területeknél különösen figyelni kell a talaj lazítására, hiszen a gyepfilcesedés itt a külső környezeti hatások miatt gyorsabban kialakulhat.

A negatív hatások felerősítik egymást, a kevesebb fény miatt a fű ritkul, a ritkulás miatt a fű gyomosodik, esetleg az árnyék és a nedves klíma miatt mohásodni kezdhet. A gyomok elnyomják a füvet, a mohák és a sok árnyék miatt kisebb a párolgás, tartósan nedves marad a talaj. Ez levegőtlenséget okoz, ami szintén negatívan hat a pázsitra, elősegítve a ritkulást. Mohásodás megelőzésére is alkalmazható a gyepszellőztetés, az elhalt gyeprétegek gondos és alapos eltávolítására. Ilyen területeken a gyepszellőztetést érdemes sűrűbben is alkalmazni. Gyepszellőztetés folyamata

Fontos, hogy ezt a munkafolyamatot az egyéb gondozási és ápolási folyamatokkal összhangba végezzük el, hogy a hatást ezzel is növeljük. Első körben célszerű kertépítő szakember segítségét igénybe venni, mert némi gyakorlatot igényel. Általában késő tavaszi vagy nyár eleji munkálatnak számít, de az igénybevétel és az elhelyezkedés függvényében, évente akár több alkalommal is elvégezhető

A füvet 8 centiméternél rövidebbre semmiképp ne vágjuk le, mert ez a minimális magasság szükséges ahhoz, hogy a fű ne száradjon ki. Ennél a magasságnál vet a fű megfelelő árnyékot a talajra, ahhoz, hogy a gyomosodás ne induljon el. Gyepszellőztetés elvégzése

Kézi módszerrel, gyepszellőztető gereblyével tudjuk megcsinálni. Kisebb területeken jól alkalmazható, de nagy felületeknél a karunk elfáradása miatt nem érünk el egyenletes eredményt, mivel nem ugyanolyan intenzitással nyomjuk a gereblyét a talajba. Használhatunk elektromos vagy benzinmotoros készüléket is erre a célra, ennek mérete, a tengelyek száma, függ a gyepterület nagyságától. Ezeknél a készülékeknél a magasság állítóval tudjuk szabályozni, hogy a munkamélység milyen legyen. Talán a leghatékonyabb a kombinált talajlazító és gyepszellőztető gép alkalmazása. A gépre elhelyezett gyűjtőkosár lehetővé teszi, hogy a kiemelt gyökérdarabokat azonnal eltávolítsuk a gyepről. Ennek ellenére célszerű utólag a füvet átgereblyézni, mert a nagyobb darabokat súlyuknál fogva nem biztos, hogy a gép a gyűjtőkosárba továbbítja.

A gyepszellőztetés elvégzéséhez néhány jó tanács

Amennyiben szeretné, hogy pázsitja szép, egészséges és szikrázóan zöld legyen célszerű évente minimum egyszer a talaj felszínén képződött filcréteget eltávolítani. Ezek főként elhalt növényi részekből, a lekaszált, levágott fűszálak ottmaradt maradványaiból, és a gyomnövényekből áll. A káros hatások miatt megtelepedett moharéteget is el kell távolítani.

Gyepszellőztetés ideje:

Érdemes mohairtó gyeptrágyát alkalmazni egy-két héttel a gyepszellőztetés előtt. Ezáltal a mohát még könnyebb lesz eltávolítani. Ha a gyepszellőztetést gyakrabban alkalmazzuk, könnyebb eltávolítani az elhalt növényi részeket, és fellazítani a taposási károkat.

Sövényvágás

Hengerelés

Gyomirtás kézzel vagy vegyszeres módszerrel

Tápanyag utánpótlás

Parlagfüírtás

Gazdaságos megoldást kínálok arra az országszerte megjelenő problémára is, mint az allergiát okozó parlagfű irtása. Olyan kérdés ez, melyre érdemes figyelmet fordítani, hiszen a jelenlegi törvényi szabályozások mindezt kötelezővé teszik. Ez irányú szolgáltatásának igénybe vételével védelmet nyújthat környezetének, megszabadulhat a heves allergiás tüneteket okozó parlagfű pollenjétől, és így elkerülhetővé válnak a különböző bírságok is.

Növényvédelem

Rózsák metszése

Permetezés kézi / gépi módszerrel

Rotálás

Sövényvágás ugrás a lap tetejére

Egyéb szolgáltatások
Öntözőrendszerek

Takarítás ugrás a lap tetejére

Társasházkezelés/Gondnokság ugrás a lap tetejére

Mint megbízott gondnok feladataim körébe tartozó feladatok és kötelezettségek az alábbiak:

  1. Felügyelem a Társasház üzembiztos működését.
  2. Naponta ellenőrzöm a kezelt épületek közös világításának működését, intézem az azzal kapcsolatos szükséges tevékenységeket, anyagbeszerzést-munkaszervezést.
  3. Naponta ellenőrzöm a CO érzékelők és a tűzjelző rendszer üzembiztos működését.
  4. Naponta ellenőrzöm a gázveszély érzékelők működőképességét.
  5. Naponta ellenőrzöm a garázskapu működőképességét.
  6. Nyilvántartom, kezelem és tárolom az épületek közös területeinek, helyiségeinek kulcsait
  7. Kezelem és zárom a Társasház közös tulajdonú helyiségeit.
  8. Naponta ellenőrzöm az elszívó ventillátorok működőképességét.
  9. Az észlelt(bejelentett) hibákról, hiányosságokról azonnal értesítem a közös képviselőt, valamint a szakcéget.
  10. Rendelkezésre állok a külső vállalkozások munkavégzésének biztosítása érdekében.
  11. Biztosítom a felügyeleti szervek, külső karbantartás (lift, kazán , egyéb) zavartalan munkavégzését, időpontot egyeztetve helyszínre kéri a karbantartókat.
  12. A területi lomtalanítási akciókról tájékoztatom a képviseletet, tulajdonosokat.
  13. Elhárítom, vagy elháríttatom a kisebb műszaki meghibásodásokat.
  14. Naponta ellenőrzi az épületek közös területeinek tisztaságát, szükség esetén gondoskodik azok teljesítéséről.
  15. Télen ellenőrzöm a hó eltakarítást, síkosság mentesítés elvégzését, szükség esetén intézkedek annak megtételéről.
  16. 24 órás telefon ügyeletet biztosítok.
  17. Az egyéni fogyasztásmérők leolvasásának-esetleges ellenőrzésének értesítem a tulajdonosokat.
  18. Havonta leolvasom és nyilvántartom a közösségi mérőket (villanyóra, gázóra, vízóra) és közös képviseletnek továbbítja.
  19. Hulladékszállítási napokon ellenőrzöm a konténerek megfelelő ürítését.
  20. Ellenőrzöm a hulladéktároló konténerek vegyszeres tisztításának, fertőtlenítésének meglétét.
  21. Végrehajtatom és ellenőrzöm a szezonális (téli-tavaszi) szükséges tevékenységet (külső locsolórendszer, medence stb.)
  22. Végrehajtja és ellenőrzi a külső területek karbantartási munkálatait(fűnyírás, kertészet)
  23. Munkavégzése során betartja és betartatja az érvényben lévő munkavédelmi és tűzvédelmi szabályokat, valamint a Társasház működési rendjét.(Házirend, SZMSZ).